Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej czyli startuje MLS 2


Don Garber komisarz MLS ma prawo byc dumny PHOTO Jose Argueta MLS

Don Garber komisarz MLS ma prawo byc dumny PHOTO Jose Argueta MLS

Mimo groźby strajku, piłkarze Major League Soccer przy pomocy mediatorów dogadali się z właścicielami klubów i komisarzem ligi Donem Garberem i znów zobaczymy ich na boiskach. Ze świeżo wynegocjowanymi nowymi kontaktami i benefitami już w czwartek meczem w Seattle zaczną swój 15-sty sezon i poraz pierwszy w 16-sto zespołowym składzie.

Jak grzyby po deszczu…

…powstają nowe kluby i co najważniejsze wnoszą wiele dobrego. Po sukcesie MLS w Toronto i Seattle chętnych miast to posiadania drużyny MLS przybywa. Mimo kryzysu ekonomicznego MLS konsekwentnie się rozwija, w tym sezonie rozszerzona o nowy klub Union w Filadelfi, którego piłkarze od połowy sezonu występować na własnym typowo piłkarskim obiekcie. Nowego pięknego obiektu doczekali się również kibice z Nowego Jorku i okolic, nowa Red Bulls Arena prezentuje się imponująco. To jeszcze nie wszystkie pozytywne wieści co do rozwoju MLS, bowiem w sezonie 2011 drużyn będzie 18, powstają już bowiem nowe kluby w Portland i kanadyjskim Vancouverze.

Polski kontyngent – mocny w MLS

W MLS występują piłkarze z 57-miu krajów świata. Najwięcej w amerykańskokanadyjskiej lidze gra Kolumbijczyków bo aż 12, ale dosyć licznie reprezentowana będzie także Polska. Wprawdzie nie na boiskach. Dzięki transferowi Krzysztofa Króla do Chicago Fire, znów polscy kibice będą mieli rodaka. Wobec pozbycia się Daniela Szeteli z United,  na na boiskach MLS w tym sezonie Krzysztof Król jako piłkarz będzie jedynakiem z nad Wisły. Jednak warto też doliczyć najlepszego arbitra poprzedniego sezonu Alexa Prusa ze Stalowej Woli, który mimo perypeti zdrowotnych zdał egzamin ze sprawności fizycznej i nadal będzie sędziował w MLS. Zasłużenie wybrany sędzią roku 2009 Alex Prus, przypomina nam wszystkim że będąc rodem z Polski uczuciwością i rzetelną pracą można w USA do czegoś dojść.

Polscy trenerzy i menedżerowie w cenie

Będziemy też licznie i godnie reprezentowani na ławkach trenerskich. Najlepszą drużyne poprzedniego sezonu zasadniczego Columbus Crew prowadzi Robert Warzycha, a jego kolega z reprezentacji Polski Piotr Nowak podjął się bojowego zadania budowy klubu od podstaw i w Filadelfi został menedżerem nowopowstałego klubu Union. Szefem Nowaka jest też Polak z pochodzenia Nick Sakiewicz. Jakby tej Polskości w MLS było mało, to jako Polacy mamy też obstawione stanowisko komentatorskie. Tak się składa że jednym z piłkarskich komentatorów stacji ESPN jest urodzony w Chorzowie były obrońca Gwardii Warszawa, Janusz Michalik.

Bycza Arena

Wydarzeniem sezonu może być otwarcie zbudowanego za ponad 200 milionów dolarów nowego stadionu Red Bulls Arena, na którym występować będą New York Red Bulls. Austriacy jako właściciele Red Bulls wreszcie dopieli swego, pokazali Amerykanom jak się działa i ich piłkarze zagrają na robiącym ogromne wrażenie nowym, własnym, typowo piłkarskim obiekcie. Red Bulls mają też nowego trenera Szweda Hansa Backe i grają coraz lepiej. Może jeszcze ich gra nie wygląda tak atrakcyjnie jak stadion, ale w meczu otwarcia Red Bulls  Areny pokonali byłą drużyne Pelego, brazylijski Santos FC i to aż 3-1.

Cud w Seattle czy wcześniejsze niedopatrzenia?

To co przez lata było w MLS nie do pomyślenia, zaledwie po roku istnienia klubu w Seattle stało się faktem. Marketingowo Sounders mają najlepszy team w MLS i sprzedali ponad 32 500 całosezonowych biletów, co jest absolutnym rekordem w 15-stoletniej historii ligi. Po sukcesie w Seattle rodzi się pytanie, dlaczego ten klub nie powstał tam wcześniej? Skarbnicy MLS marzą o tym żeby śladem Seattle, poszły Philadelphia, Portland i Vancouver.

Donovan kocha Kalifornie i USA

Śladami Beckhama, który wypożyczony został do AC Milan na pół sezonu, między sezonami na 10 tygodni do angielskiego Evertonu wypożyczony został najlepszy amerykański piłkarz Landon Donovan. Spisał się tam znakomicie, ale mimo propozycji przedłużenia kontaktu i pozostania na wyspach, Donovan stwierdził że kocha Kalifornie i powrócił do Los Angeles. – Dziękuje wszystkim Evertonianom, którzy przyjęli mnie bardzo ciepło i byli dla mnie jak rodzina – powiedział w liście do kibiców Donovan po przygodzie w Premiership. Jak widać nie tylko kasa się liczy dla Donovana.

Minimalnie 40 tysięcy na głowe

Jednym z rezultatów negocjacji było podwyższenie tzw. płacy minimalnej w MLS do 40 000 dolarów rocznie, co jest jak najbardziej zrozumiałe, bowiem dotychczas zarabiającemu prawie 25 milionów rocznie Beckhamowi piłke dogrywali zawodnicy z rocznym uposażeniem w granicach też 25-30  ale tysięcy dolarów za sezon. Piłkarze wynegocjowali też lepsze świadczenia socjalne dla siebie i swoich rodzin, a także plan emerytalny.

Średnio miesięcznie 8 854 dla piłkarza

MLS nadal centralnie zarządzana w dobie kryzysu ekonomicznego może okazać pod względem finansowym najlepiej zagospodarowaną piłkarską ligą globu. Zwiększono wprawdzie limit płac (salary cap), ale bardzo ostrożnie bo o 10.15 % i  w tym sezonie każdy z klubów będzie mógł na płace pościęcić 2 550 000 dolarów ze swojego budżetu. Co w przeliczeniu na 24 głowy w każdej z drużyn daje średnią miesięczną płace na poziomie 8 854 dla piłkarza, co równa się 106 250 dolarów rocznie. To jednak płaca przeciętna, a po tak zwanej regule Beckhama, każdy zespół ma prawo zatrudnić desygnowanego piłkarza za dowolne wynagrodzenie, którego tylko 400 000 będzie liczyło się do limitu 2.55 miliona na drużyne.

MŚ będą promować MLS

Coraz częściej zapraszany do klubów i federacji europejskich komisarz MLS Don Garber na ten rozpoczynający się sezon postawił sobie 3 jasno określone i bardzo ambitne zadania. Nie tylko zredukować straty, ale zacząć wreszcie przynosić profit. Zwiększyć widownie na stadionach, a także zwiększyć oglądalność MLS w telewizji, a co za tym idzie w kolejnych latach zwiększyć wpływy z tytułu praw transmisji. Promocji MLS mają pomóc tegoroczne MŚ w RPA.

– Mecz USA z Anglią, będzie jednym z najbardziej promowanych wydarzeń sportowych w historii ESPN i sportu w Stanach Zjednoczonych  – już teraz zapowiada Don Garber komisarz MLS, który złamał się pod naciskami FIFA i na 2 tygodnie w czerwcu zawiesi rozgrywki ligowe w czasie MŚ, coś co na świecie było normą, będzie precedensem w USA. Amerykanie chcą jak najwięcej w celach promocyjnych wykorzystać wylosowanie w grupie MŚ Anglików.

Mistrz nadal po playoffach

W czwartek meczem Seattle Sounders z Philadelphia Union rozpocznie się sezon zasadniczy, w którym 16 zespołów do października rozegra 30 meczów.  Najlepszych 8 drużyn po sezonie zasadniczym zmierzy zagra w fazie pucharowej czyli playoffach. Najlepsze dwie drużyny po playoffach zagrają w wielkim finale MLS CUP, którego zwycięzca pod koniec listopada zostanie mistrzem MLS.

Bez kontuzjowanego Beckhama,  bez wytransferowanych do Europy Ricardo Clarka  i Stuarta Holdena, ale ciągle z Donovanem, nowym klubem  i sporą grupą młodych gniewnych piłkarzy po raz 15-sty ruszają rozgrywki ligi MLS. Niegdyś wyśmiewana w Europie MLS, dziś pod względem dyscypliny finansowej, organizacji i długofalowej strategii już teraz budzi respekt i zainteresowanie europejskich biznesmenów. Co najważniejsze równolegle z infrastrukturą, bazą stadionową i treningową rośnie i podnosi się też poziom sportowy. Mecze w MLS rozgrywane są nie tylko na nowoczesnych stadionach i w coraz lepszych warunkach, ale także na coraz wyższym poziomie i przy coraz większej widowni. Stereotyp raczkującej ligi emerytów odstawiony został do lamusa. To już historia.

Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej

– mówi komisarz Don Garber i trudno się z nim nie zgodzić. MLS to już nie liga piłkarskich emerytów. To nie tylko  solidny, rozwijający się,  wychodzący na prostą biznes z ogromnymi perspektywami, ale także coraz poważniej traktowany w Europie dostarczyciel piłkarskich talentów do lig europejskich. Ewentualny sukces Amerykanów na tegorocznych Mistrzostwach Świata dla tych, którzy śledzą rozwój piłki nożnej w USA nie będzie wielkim zaskoczeniem.  

Zanim jednak to nastąpi czeka nas mnóstwo ciekawych meczów w Major League Soccer, piłkarze będą chcieli się pokazać trenerom przed MŚ, więc emocje gwarantowane.

Chris Reiko


2 thoughts on “Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej czyli startuje MLS

Comments are closed.